Блог

Чого ти хочеш від життя?

Правила самовизначення від Марії Гаращенко

Для моїх однолітків це питання актуальне, адже на носі вступні іспити і треба швиденько визначитися з вишем чи хоча б із факультетом. Улітку 2017 року я дізналася, що більшість моїх знайомих не знає, чого хоче. Я була здивована, бо свій вибір я зробила (Увага!) ще в 7 класі. Так, я навіть пам’ятаю той день! Це був останній дзвоник: ранок запам’ятався тим, що мама скубла мені волосся, заплітаючи «улюблені» банти. І саме тоді, коли мама вирішила, що моя зачіска – зеніт її перукарської майстерності, у мене вихопилося несподіване: «Мамо, я хочу бути викладачем іспанської мови!».

Звісно, мама тоді не звернула на це уваги, але бачили б ви її вираз обличчя, коли у дев’ятому класі я заявила їй, що викладати іспанську – моє остаточне рішення! Так, народ, я плекала цю мрію з дитинства! Звісно, протягом цього часу не минулося без сумнівів. Власне, вони й зараз є, але це, скоріше, побічний ефект від підготовки до ЗНО: готуючись до іспиту, я усвідомила, що й українська мова – супер, але то вже трошки інша історія)))

Отже, я  хочу сформулювати декілька правил самовизначення:

  •  Відшукайте свої сильні сторони. Вам ліпше даються точні науки чи гуманітарні? Відповідь на це запитання може бути стартом для самопошуку.
  • Зверніть увагу на свої звички та уподобання у вільний час. Що ви любите читати, що серфите в інтернеті: статті про здоров’я чи про розвиток людства, модні поради, математичні досліди, екскурсії? А може, ви ладні проміняти смартфон на збірочку мовних порад Б. Антоненка-Давидовича?
  • Будьте щирі з власними бажаннями. Більшість моїх однокласників обирає фах за принципом «так сказала мама» чи «там добре платять». Ні, схаменіться! Невже ви ладні проміняти мрію на гроші? Робота повинна приносити задоволення, а не перетворитися на тюрму примусового відробітку.
  • Дійте, пробуйте щось нове! Наприклад, за моїми плечима понад 20 проведених уроків іспанської мови, 5 – історії, 2 заняття з української літератури та 4 – з української мови. Щось із цього списку вдалося реалізувати завдяки шкільним дням самоврядуванням, а щось –  із власної ініціативи допомогти рідній школі. Якщо ви хочете стати журналістом, спробуйте написати якусь статтю та кудись її надіслати. Якщо відчуваєте, що маєте художній хист, – малюйте і продавайте! Звісно, з точними науками трохи важче: не кожен може щось винайти, але варто спробувати піти на якусь практику.
  • Не бійтесь помилятися! Усі ми робимо помилки – це необхідність, а не трагедія. У такі моменти варто пам’ятати: не помиляється той, хто нічого не робить. АЛЕ! Не забувайте виконувати роботу над помилками.
  • «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, і свого не цурайтесь…» Ви пам’ятаєте про існування таких професій, як-от: бібліотекар, інженер, картограф, мікробіолог, агроном? Можливо, покликання десь поряд, але ви просто не помічаєте цих професій. Отже, подивіться в інтернеті «Топ затребуваних спеціальностей». Я впевнена, що ви будете приємно здивовані.

Текст: Марія Гаращенко