Блог

Лови момент, або що робити, коли не знаєш, що робити

Пробуй усе: ти не знаєш, що тобі знадобиться.

Зараз мені 21, і я часто думаю про те, що б сказала собі п’ятнадцятирічній. Тій Поліні, мрії якої обмежувалися ЗНО на 200 балів, вступом до “найкращого” вишу країни та перспективною роботою.

Усе це відбулося. Завдяки внутрішній дисципліні та наполегливій роботі над шкільною програмою та поза нею (я навіть встигла написати роботу для Малої академії наук), мій бал атестата виявився високим, а ЗНО було близько 200. Мене зарахували до всіх навчальних закладів, куди подавалася. Я досягла мети.  А що далі? Невідомо.

Існують інструкції для абітурієнтів, але немає жодних рецептів для студентів. Перейматися навчанням чи негайно шукати можливостей для практики? Де знайти цю можливість: в університеті чи стукати у двері деінде? Як шукати роботу, коли досвіду повний нуль, навчання в другу зміну й потрібні гроші? Ніхто мені цього не казав, тому треба було впоратися самій.

Моїй сестрі зараз 15. І я прекрасно розумію, перед яким вибором вона опинилася. Моя порада їй єдина: розслабся та видихин! У 21 столітті від підлітка вимагають побудувати життєву стратегію, але, агов! У підсумку найважливіше – не зраджувати себе.

Пробуй усе: ти не знаєш, що тобі знадобиться.

Я вивчилася на журналіста, зараз здобуваю другу освіту маркетолога, але ні перша, ні друга освіта, мені поки не допомогла наскільки, як практика. Навчаючись у школі, я працювала на дегустаціях, бо потребувала грошей. Це випрацювало в мене навчики переконувати людей й подарувало досвід ефективної комунікації зі незнайомцями. Я перестала боятися людей, їхніх відмов, навчилася отримувати задоволення від спілкування та продажів. Це, власне, допомогло трохи зорієнтуватися в тому, чого хочу від професії.

На першому курсі майже за безцінь працювала рерайтером та копірайтером, бо мала хист до письма. Шукала роботу на біржах фрілансу. Згодом стала заробляти більше, напрацювала досвід та добре портфоліо. Зараз можу дозволити собі подорожувати світом та не бути прив’язаною до робочого місця. Майбутнього саме в копірайтингу для себе не бачу, але цей досвід мені допоміг.

Працюй за досвід. Це корисніше, ніж гроші

Є можливість практикуватися на радіо? Уперед. Є можливість писати для місцевої преси, волонтерити на Євробаченні, допомагати батькам на роботі? Пробуй без роздумів. Що більше ти пробуєш, то більше досвіду здобуваєш, відкриваєш нові грані в собі, стаєш більш відкритим до світу. Адже ніколи не знаєш, який досвід тобі знадобиться. Я пишу цю статтю із грузинського села, куди приїхала допомагати в кав’ярні на зиму. Просто так собі подумала, що якщо навчуся варити каву, то зможу знаходити роботу в будь-якій точці світу. Хто зна, куди ще мене занесе життя?

Навчайся без упину

Університет не дасть тобі усіх необхідних знань і вмінь. Можливо, він забезпечить непоганою базою, але не більше. Ти не мусиш зупинятися!  Існує безліч лекцій для саморозвитку, як онлайн, так і офлайн. Наприклад, на сайті Prometheus є безкоштовні курси на будь-який смак: від психології стресу чи основ комунікації до політології чи економіки. Навчатися можна онлайн, і, повір, так можна досягти неабияких результатів. Якщо в тебе все добре з англійською, можеш спробувати лекції на Сoursera, там вибір ще більший. Тільки  уяви собі: ти можеш навчатися у викладачів найкращих всесвітньо відомих університетів безкоштовно.

І ще один лайфхак: якщо хочеш послухати лекції, але не маєш грошей, – попрацюй волонтером. Організатори таких заходів завжди потребують допомоги, а ти натомість зможеш здобути знання.

Шукай можливості побачити світ

Навіть якщо це задорого, то назбирай грошей і все одно подорожуй. Зараз можливостей безкоштовно побачити світ безліч: можна волонтерити, можна поїхати допомагати в гест-хаузах за житло, можна накупити квитків за 5 євро на літак (так-так, це теж можливо) і подорожувати таким чином. Подорожі – це єдина річ, витрачаючи на яку ти стаєш багатшим. В Америці дуже популярна практика gap year, коли після школи молодь рік не вступає до вишів, подорожує світом, знайомиться з новими культурами та відкриває таланти, усвідомлюючи вектор свого розвитку.

Оточуй себе людьми, які надихають та розвивають

Ти – це середнє арифметичне п’яти людей, з якими спілкуєшся. Яке в тебе оточення? Чи розвиває воно тебе чи, навпаки, тягне донизу? Твої друзі мають допомагати твоєму розвитку, підтримувати ініціативи, надихати своїм прикладом. Коли твоє оточення завжди розвивається, в тебе просто немає іншого виходу!

Ніколи не зупиняйся

Бери приклад з дітей: коли вони вчаться ходити, в них теж не виходить, і вони падають. Але ніхто з них не думає, що це “не моє”. Вони знову і знову пробують. І, зрештою, у них виходить. Так міркуй і ти. Якщо тебе не взяли на роботу мрії, стукай в інші двері. Якщо в тебе не вийшло щось, не сумуй, а спробуй ще.

Стукай, і тобі відчинять

Я ніколи не питала, чи є вакансії і чи потрібен досвід роботи. Я просто напряму писала роботодавцям, з якими хотіла працювати. Писала, що вмію робити і чим можу бути корисною. Зрештою, мене брали на стажування. Так, наприклад, я потрапила на канал ICTV та пробула там півроку, будучи студенткою 2 курсу та не маючи ще навіть дисципліни “телебачення” в університеті. Так само я потрапила на радіо і стала вести програму. Просто написала, що хочу спробувати.

Головне – вірити у свою мрію, завжди бути налаштованим позитивно до нових можливостей та вірити, що якщо зачиняються одні двері, завжди відчиняються інші. І ще: якщо десь ти активно стукаєш, а тобі не відчиняють, то, може, тобі туди не треба?

Живи так, як ти цього хочеш

Вступай туди, де отримаєш гарну основу (і де є можливості стажувань за кордоном). Цікався можливостями поза університетом, будь волонтером, і не бійся, що в тебе не вийде.

Текст: Поліна Фоменкова